Novinky – rok 2021

Dášenka – 9. výpal 21.1.2021

Koncom januára už povolili trochu mrazy a tak sa mi podarilo naložiť pec a hlavne ju zamurovať. Vypaľoval som doobeda. S výsledkom som bol vcelku spokojný, i keď sa mi podarilo trochu pripiecť kryciu hlinu na glazúru a musel som ju drhnúť nakoniec práškom na umývanie riadu.


Cecilka – 6. výpal – 17.4.2021

Počas tohto výpalu som pálil hlavne bielu, červeno maľovanú keramiku, ale primiešali sa mi tam aj nejaké mramorované kúsky a bonsaj misky, čo si dal páliť kamarát. Výpal prebiehal pokojne a teplota utešene rástla. Nakoniec som nechal drevo trochu vyhorieť a zamuroval pec. O dva dni som ju vyberal. Výrobky boli ešte teplé, ale dali sa udržať. S výsledkom som veľmi spokojný. pár kúskov dostalo tepla trochu viac – hlavne jedna z misiek, vyrobených z maďarskej hliny sa jemne natavila, čím vznikol zelenkavý sklovitý povlak, čo však vo finále vôbec nie je na škodu.

Cecilka – 7. výpal -3.9.2021

Po dlhom čase som sa dostal k výpalu, nakoľko bolo v lete kopa inej práce. Ale stihol som popri tom nachystať množstvo replík slovanskej keramiky, ktoré sa na začiatku jesene dočkali konečne výpalu. Musel som kvôli tomu naťažiť a spracovať kopu hliny s riadnou prímesou piesku, ale aj tak to nevystačilo na celú objednávku a budem musieť ešte dorábať v ďalšej várke. Nevadí, ten výsledok stojí za tú námahu…