Novinky – rok 2020

4. výpal v Cecilke 11.4.2020

Konečne som narobil dostatočné množstvo keramiky, aby som naplnil pec. Pálil som celkom veľké množstvo, doteraz som ju až tak nenaplnil. Výpal sa celkom podaril, dokonca som neminul ani veľa dreva. Pálil som teraz len prežah pred glazovaním. Použil som rôzne hliny, biele i červené, z vlastnej ťažby, i keď jeden druh bol dosť o ničom – málo plastický a pritom sa rád deformoval.


Dášenka – 6. a 7. výpal

Tesne za sebou som robil dva výpaly, zamerané na čiernu zadymovanú keramiku, ktorá bola čiastočne glazovaná. S výsledkom som veru spokojný, nič nepopraskalo a farby sa podarili…


5. výpal v Cecilke 5.9.2020

Tento výpal bol špeciálne venovaný výpalu bielej, červeno maľovanej keramiky. Väčšinou išlo o repliky pre múzeum vo Fiľakove a na doplnenie pár mojich vecičiek. Výpal trval 7 hodín a dosiahnutá priemerná teplota 1000 stupňov. Pri ohnisku o čosi viac, ako mi predviedli dva či tri kúsky, ktoré sa mi už natavili a vytvorila sa na nich aj glazúra z popola. Popri tom som stihol ešte urobiť minikurz točenia keramiky pre kamarátkine deti. Boli veľmi šikovné a celkom to zvládli.


Dášenka – 8. výpal

Využil som relatívne pekné počasie, ktoré vládlo v predvianočnom období a pustil som sa vypaľovať nejakú čiernu glazovanú keramiku. Výpal sa celkom podaril i keď teplota nechcela nejak veľmi vystúpiť. Ale na to, čo som potreboval to našťastie stačilo.