Novinky – rok 2019

3. výpal v Cecilke 29.5.2019

Tentokrát som naplno využil objem pece a napchal do nej množstvo veľkých kusov. Prejavilo sa to teplotným rozvrstvením, ktoré sa nedalo veľmi vyrovnať. Teplota sa pohybovala od 990 – 1150st. minimálne, pretože dva kusy sa mi natavili, priam zmäkli. Pôvodný zámer čisto redukčného výpalu nevyšiel – niekde sa do pece dostal vzduch a vyhorela polovica keramiky – zostala normálne červená. Napriek tomu výpal prebehol dobre a už sa teším na ďalší.


Stavba novej pece č. 4, nazvanej Dášenka

V lete som sa pustil do stavby novej piecky, pričom som využil uvoľnené miesto po prvej peci. Piecka je to malá, len na pár kúskov, ale o to pružnejšie budem vedieť vypaľovať. Celá konštrukcia je podriadená jej účelu – čo najlepšie dosiahnutie redukčnej atmosféry pri zadymovaní keramiky. Spodok piecky je z klasických tehál z búračky u susedov, horná komora zo šamotiek.


Prvý výpal v Dášenke

Keď konštrukcia pece trochu preschla a pominulo letné sucho, aby som nemal strach, že niečo podpálim, urobil som pár mliečnikov a dve vázy a šupol som to do piecky. Pálil som v podvečerných hodinách cca 4 hodiny. Teplota veľmi rýchlo narástla, potom sa to už spomalilo. Na druhý deň sa už dalo z piecky vyberať, čomu som aj rád, lebo som bol veľmi zvedavý na výsledok…a ten ma milo prekvapil. Zadymenie viac ako dokonalé, krásne čierna, priam kovovo lesklé na leštených častiach. Spokojnosť nadovšetko!


Druhý výpal v Dášenke – 14.9.2019

O necelé dva týždne som sa pustil do druhého výpalu, aby som otestoval, či predchádzajúci výpal nebola náhoda a zároveň overil nárast teplôt v peci. Piecka sa právala tak ako pred tým a i keď som pálil iba 3 hodiny, dosiahol som o 120 stupňov viac, ako pred tým. Výpal to bol neobyčajný – polnočný so splnom mesiaca a ručiacimi jeleňmi… A výsledok? Neopakovateľný-krásny!


Dášenka – ďalšie tri výpaly

Posmelený skvelými výsledkami pri pálení v tejto peci som sa rozhodol ešte trochu zaexperimentovať a využiť jej dokonalé redukčné schopnosti. A tak som do konca roku spravil ešte tri výpaly: 16.11., 30.11. a 15.12. Bolo už síce trochu chladno, ale dalo sa to vydržať. Pohral som sa s glazúrami a tvarmi výrobkov, prípadne pálil aj pár vzoriek s neodskúšanými glazúrkami. Výsledok je v priloženej galérii. Už sa teším na jar, kedy budem v experimentovaní pokračovať.