Novinky – rok 2016

3. výpal v novej peci – 14.1.2016

Počas sviatkov som trochu tvoril a tak sa mi nazbieralo dosť keramiky na ďalší výpal. Využijúc relatívne príjemné stabilné počasie som sa pustil do nakladania pece. Počiatočná teplota vzduchu bola tesne nad nulou a tak mi trochu krehli ruky. Výpal prebiehal pomerne rýchlo a aj keď som nechcel, požadovanú teplotu som zase prekročil a žiaromerku úplne roztavil. Výrobky to našťastie prežili – roztavil som len jedno hlinené zvieratko. Tak svetlo sveta uzrelo pár krásnych mramorovaných váz, ako ja replík bielej – červeno maľovanej keramiky.


4. výpal v novej peci – 19.2.2016

O mesiac neskôr zas sa mi podarilo naplniť pec, tentoraz okrem iného pokusne aj porcelánovými výrobkami. Počiatočná teplota bola zase okolo nuly, no nevadilo to a piecka sa pekne nahrievala. Išlo o čisto oxidačný výpal – komín som nakoniec ani neutesňoval pieskom ako po minulé výpaly – zamuroval som len čeľuste pece, aby do nich neťahalo studený vzduch. A výsledok bol veru pekný…


5. výpal v novej peci – 17.4.2016

Tentoraz som sa rozhodol zaexperimentovať a narobil som kopec porcelánového riadu, niektoré kúsky boli aj z vrstveného farbeného porcelánu… Výpal bol trochu ťažší, nejak sa nechcelo teplote hore a tak mi trvalo 5,5 hodiny, kým som bol spokojný. Vyberal som na druhý deň – nič mi neroztrhlo, iba niektoré jemnejšie porcelánové misky zmäkli a zčapateli sa. Horšie to bolo po ich naglazovaní, tam už deformácie boli neúnosné. Ale udu bubny vyšli skvele.


6. výpal v novej peci – 28.5.2016

Nasledujúci výpal sa niesol v znamení mramorovanej hliny – pálil som kopu riadu, misiek, pohárov… výpal bol skvelý a podaril sa. Piacka ma neustále prekvapuje svojim výkonom.


29. výpal v poľnej peci – 10.6.2016

V rámci keramického kurzu – workšopu som predvádzal redukčný výpal v starej peci za humnom. Bol to jej 29. výpal a napočudovanie ho ešte prežila, takže padne aj tridsiatka. Výpal bol nočný a celkom zaujímavý, spestrený rozprávaním o všeličom…na chvíľu sa aj rozpršalo a zafúkalo, vďaka čomu prasklo jedno udu. V závere výpalu pri zamurovávaní komína sa mi podarilo zhodiť jednu tehlu dolu komínom a odniesol si to našťastie iba jeden džbán. Zadymenie vyšlo super…


7. výpal v novej peci – 16.7.2016

Po letných horúčavách konečne prišlo ochladenie s dažďom a ja som mohol bez strachu zapáliť pec, aby som niečo náhodou nepodpálil. Tak som naložil svoje vecičky do komory a výpal mohol začať. Piecka sa správala vzorovo a po 4,5 hodine teplota vystúpila okolo 1050-1100 stupňov. Pár glazovaných vecí, čo som tam mal sa pekne natavila. Na druhý deň sa dalo už vyberať a tak môžem povedať, že výpal vyšiel na 100%.