Novinky – rok 2014

16. výpal – 1.5.2014

Na tento termín som mal naplánovaný u mňa netradičný oxidačný výpal. Hlavným dôvodom bolo pálenie glazovaných vecí a zároveň som robil nejaké tie maľované udá a hlinené zvieratká.

Výpal prebiehal za krásneho prvomájového počasia. Keď už boli vecičky pekne žeravé, prihnal sa menší lejak a musel som narýchlo zakrývať komín – pri tom mi dnu spadol kus výmurovky, čo si odskákala jedna miska, ktorá bola pod komínom. Spomalenie plameňa na komíne mi spôsobilo zapálenie strešnej konštrukcie sálavým teplom, čo sa mi našťastie podarilo zahasiť. Po otvorení pece mi odľahlo, všetky výrobky, až na tú nešťastnú misu prežili a krásne sa vypálili. Vydarili sa aj glazúry na lampách a trojnožke. To znamená, že teplota bola minimálne 1 100 stupňov.


17. výpal – 8.6.2014

Bol krásny deň, poriadne horúci a pri peci ešte o čosi viac. Rozhodol som sa urobiť sériu misiek, rôznych veľkostí, tvarov, niektoré maľované, iné mramorované. Naplnil som nimi pec a po 4,5 hodine kúrenia som dosiahol teplotu cez 1 100st – to som zistil, až keď som po dvoch dňoch pec otvoril. Platne zo škridiel, ktorými oddeľujem poschodia s nádobami boli natavené, prehnuté a niektoré aj popukali. Misky to však prežili a neuveriteľne sa vydarili. Však posúďte sami.


20. výpal – 29.11.2014

Pôvodne bol tento výpal plánovaný už v novej peci, čo si staviam, ale zhodou náhod som musel dokončenie pece presunúť na jar a tak musela poslúžiť ešte stará pec. Počasie našťastie napomohlo a umúdrilo sa. Síce bolo sychravo a chladno, no nemrzlo mi. A tak som naplnil pec 11 timi miskami, dvomi malými udami a kopou hlinených zvieratiek. Výsledok výpalu ma milo prekvapil – poškodený bol len jeden kus a ostatné vyšli nádherne. Však posúďte sami. Experimentoval som hlavne s mramorovanou hlinou a po týchto skúsenostiach ešte pri tejto technológii chvíľu ostanem – celkom sa mi zapáčila.