Novinky – rok 2012

6. výpal

30.5.2012 prebehol  výpal v poľnej peci, pri ktorom sa podarila nádherná redukcia, vďaka čomu výrobky, čo vyšli z pece majú neopakovateľnú farbu a vzhľadom na dosiahnutú vysokú teplotu aj nádherný zvuk. Však posúďte sami:

17

Pár ukážok hotových kúskov:
Antropomorfné redukčne pálené UDU inšpirované pravekými venušami. Symbol plodnosti, plodivej sily zeme a zachovania rodu. Lunicovitý prívesok u našich predkov znamenal plodnosť, ženskosť a pravidelný plodivý cyklus. Ako pradávna venuša, vzdáva hold materstvu a oslavuje svojimi prsiami zachovanie rodu….svojimi ladnými tvarmi a zvukom naskutku poteší svojho nádejného majiteľa – verím, že kto si na ňom od srdca zahrá, o potomkov núdzu mať nebude…

udu_15

Tekvicovité, redukčne pálené UDU s neskutočne zvonivým črepom a mohutným basom svojim jednoduchým a ladným tvarom osloví každého umenia chtivého človeka. Pomerne tenký črep je zárukou dobrých rezonančných vlastností, vďaka ktorým precítite hru na ňom.


7. výpal

Dňa 5.7.2012 prebehol 7. výpal v poľnej peci kde sa vypálili krásne udá a olejové lampy s jednou pokladničkou. Výpal bol vcelku pokojný, takmer v bezvetrí, čo dobre podporilo ťah pece a tak sa teplota vyšplhala statočne cez 1 000 stupňov za 3,5 hodiny. Vďaka tomu som ju stihol zamurovať skôr, ako prišla riadna búrka – keby bolo napršalo cez komín do pece, bola by to katastrofa. Zadymenie nebolo úplne dokonalé, ale nakoniec to nie je na škodu veci.


8. výpal

V dňoch 14.7.2012 sa konal ďalší „špeciálny“ výpal v poľnej peci – špeciálny preto, lebo bol netradične robený ako čisto oxidačný výpal, kde bolo do pece naložených pôvodne 4ks udu bubnov (nakoniec sa mi pri nakladaní jeden poškodil a tak bol odstránený), trojnožka a niekoľko gotických pohárov. Niektoré výrobky boli aj glazované.

Dosiahnutá teplota po necelých 4 hodinách bola okolo 1000 – 1050 stupňov. Čo z toho vyšlo, posúdte sami…


9. výpal

Koncom októbra (20.10.2012) prebehol jeden vcelku vydarený výpal, počas ktorého sa vypálili 4ks hlinených bubnov, nejaké poháre a drobné výrobky priateľov. Výpal sa niesol v znamení príjemnej pohody a hukotu ohňa. Teplota v peci po 4,5 hodinách kúrenia bola cez 1 100 stupňov a následná redukcia vyšla perfektne – mnohé z výrobkov mali až kovový vzhľad. O zvuku črepu ani nehovorím.


10. výpal

Pred nadchádzajúcou zimou 1.12.2012 som chcel ešte urobiť jeden výpal keramiky – hlavne z dôvodu experimentovania s natavovaním povrchu nádob. Síce sa to nepodarilo na 100%, ale výpal mi priniesol isté výsledky a informácie, ktoré zužitkujem pri ďalších výpaloch. Už teraz viem, čo urobiť inak…