Novinky – rok 2018

11. výpal v peci č.2 – 10.3.2018

Konečne nám ustúpila zima a ja som mohol doplna naložiť pec vyrobenou keramikou – tentokrát to boli takmer samé repliky historickej keramiky pre hrad Lietavu a nejaké bonsaj misky. Na to, ako bola pec doplna naložená, horela dobre a teplota sa vyšplhala trochu vyššie, ako bol zámer, čo mi robilo trochu skazu pri glazovaní.


12. výpal v peci č. 2

Nasledujúci výpal sa niesol v znamení množstva hrnčekov a misiek. Niečo bolo robené na objednávku, niečo len tak, ak by bol dáky záujemca. Samotný proces výpalu som teraz nefotil, ale s výsledkom sa viem podeliť…


Stavba pece č. 3

V apríli som začal so stavbou novej pece za humnom, nakoľko stará pec už po 32. výpaloch doslúžila a potreboval som ju nahradiť. Najprv som urobil základovú dosku a na nej potom začal so stavbou samotnej konštrukcie – najprv ohniska, neskôr aj vypaľovacej komory. Popri tom som zabezpečil aj striešku protipožiarnou ochranou, aby som ju pri výpale náhodou nepodpálil. Potom som sa pustil do stavby komína a nakoniec omazal pec vrstvou hliny so slamou ako prvú izolačnú vrstvu, na to išla minerálna vata  a druhá vrstva hliny so slamou… že je to dobrá izolačná vrstva som sa presvedčil hneď pri prvom výpale, kedy pec nie a nie vychladnúť… V septembri som ešte dorobil striešku, aby som sa suchou nohou dostal k drevu za pecou a navozil kopu dreva na ďalšie výpaly.


Kurz keramiky pre začiatočníkov

V jeden krásny a trochu priveľmi horúci augustový víkend sa u nás konal kurz keramiky pre začiatočníkov. Zišla sa skupinka príjemných ľudí, ktorých sme zaučili do tajov keramického remesla – prešli sme si ako si spracovať hlinu rôznymi spôsobmi a ako z nej potom si vytvoriť nádobku modelovanú z ruky, či na kopyte, prípadne spájanú z pásov hliny. Odskúšali sme si tiež rôzne spôsoby zdobenia povrchu – či už leštením, alebo odtláčaním rôznych predmetov, šnúr, dreva, či rastlín…


Prvý výpal v novej peci – 25.8.2018

Tak konečne nadišla tá dlho očakávaná chvíľa a došlo k ostrému odskúšaniu novej pece. Keďže je už tretia v poradí, tak som ju pokrstil menom Cecilka. Naložil som skoro ráno do nej všetku keramiku, zamuroval a začal sa výpal. Jeho prvej polovice sa zúčastnili aj dvaja účastníci kurzu keramiky. Piecka sa správala slušne, pekne horela, trochu viac dymila a teplota utešene rástla – dokonca rýchlejšie ako som predpokladal. Keďže som nevedel odhadnúť, ako naložiť keramiku, stalo sa, že v prednej časti bolo o cca 150 stupňov viac, ako v zadnej časti. Prejavilo sa to až po vybratí z pece. Výpal trval 8 hodín a mal byť redukčný. Po 24 hodinách bolo v peci ešte 380 stupňov a na povrchu 50. Tak som ju nechal pomaly chladnúť. Vyberal som ju až vo štvrtok ráno, kedy keramika mala ešte cca 40-50st. Neprežila len jedna miska – ostatné boli super, dokonca aj porcelán zvoní. Len zadymenie nevyšlo, polovica sa vypálila normálne do červena – dakde sa do pece dostal vzduch. Tri džbány, čo boli nad ohniskom sa dokonca natavili.


Druhý výpal v novej peci Cecilke- 16.11.2018

Konečne som sa dostal k tomu, aby som nachystal nejakú keramiku na ďalší výpal. Rátal som ešte s tým, že priložím nejaké výrobky z kurzu keramiky, ale ten sa nakoniec zrušil, takže v peci ešte ostalo trochu miesta. Keďže som chcel výpal stihnúť do príchodu mrazov, nečakal som na naplnenie… V piatok ráno som do nej naložil to, čo som mal k dispozícii a zapálil. Výpal prebiehal na jednotku – teplota rástla utešene, drevo sa míňalo pomaličky a ani z komína sa nejak extra nedymylo. Po 7 hodinách termometer ukazoval 1050st. takže som počkal, kým drevo vyhorí a vyhrabal som uhlíky z ohniska. Potom sa pec zamurovala. Chladla pomaly, ale o čosi rýchlejšie, ako pri prvom výpale. Po 48 hodinách som mohol vyberať hotové výrobky. Napodiv som asi teplotu prešvihol – časť bola pekne natavená, ako kamenina, miestami s popolovou glazúrou. Žiaromerka na 1100st, ktorú som nechtiac zabudol v komíne sa roztavila.